Studia Podyplomowe Menedżer Samorządu terytorialnego
Studia Podyplomowe Menedżer Samorządu terytorialnego są adresowane do osób zainteresowanych problematyką ekonomiczno-finansową samorządu terytorialnego, w tym przedstawicieli organów stanowiących i wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego.

Praktyczne studia – mające przygotować menedżerów do radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Start do kariery – profesjonalne przygotowanie do kluczowych stanowisk w samorządzie

Urozmaicone zajęcia – przygotowane atrakcyjne i zróżnicowane formy prowadzenia zajęć
Dlaczego warto?
- Zajęcia są prowadzone przez doskonałych praktyków mających wiedzę opartą na wieloletnim doświadczeniu zarówno w pracy w jednostkach samorządu terytorialnego, jak i świadczeniu usług na ich rzecz.
- Dzięki przygotowanym przez wysoko wykwalifikowaną kadrę uzupełnioną przez pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni zróżnicowanym formom prowadzenia zajęć słuchacze są profesjonalnie przygotowywani do kluczowych stanowisk w samorządzie.
- Same studia są zorganizowane w przyjazny dla uczestnika sposób dzięki hybrydowemu systemowi weekendowemu, co pozwala łączyć naukę oraz obowiązki zawodowe.
Czy dla mnie?
Studia Podyplomowe Menedżer Samorządu terytorialnego przeznaczone są dla wszystkich osób zainteresowanych zarówno swoim samorozwojem, jak i doskonaleniem zawodowym, którzy pełnią lub przygotowują się do pełnienia funkcji kierowniczych w organach samorządu terytorialnego:
- wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, radnych
- oraz współpracujących z samorządami pracowników organizacji pozarządowych i lokalnych działaczy społecznych.
Ofertę kierujemy również do osób współpracujących z samorządem terytorialnym chcących poszerzyć wiedzę na temat zasad funkcjonowania i specyfiki działania samorządu terytorialnego, w tym w szczególności:
- przedsiębiorców działających w sektorze przedsiębiorstw komunalnych,
- radców prawnych czy przedstawicieli mediów.
Program
- Podstawy prawne zarzadzania jednostką samorządu terytorialnego – 26 godzin;
- Zarzadzanie strategiczne i zarzadzanie menedżerskie w JST – 24 godziny;
- Zarzadzanie zasobami ludzkimi – 12 godzin;
- Zarządzanie gospodarką komunalną i mieszkaniową – 38 godzin;
- Zarzadzanie usługami społecznymi – 12 godzin;
- Zarzadzanie finansami – 20 godzin;
- Polityka regionalna i finansowanie projektów unijnych – 22 godziny;
- Zarzadzanie nieruchomościami – 8 godzin;
- Planowanie przestrzenne w JST – 8 godzin;
- Marketing terytorialny i komunikacja społeczna – 10 godzin;
- Seminarium – 6 godzin;
Razem: 180 godz.
Kierownik studiów
Kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego. Specjalista w zakresie finansów samorządowych, finansów publicznych, oceny efektywności projektów inwestycyjnych. Autor ok. stu publikacji naukowych, członek. Ekspert Ministerstwa Rozwoju i Związku Miast Polskich, a także Agencji Rozwoju Komunalnego. Współpracował m.in. z Bankiem Światowym, Amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Współpracownik Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacji Batorego, Szkoły Liderów Samorządowych. Doradca jednostek samorządu terytorialnego - autor i współautor wielu strategii rozwoju, wieloletnich planów inwestycyjnych i prognoz finansowych. Praktyk samorządowy – radny i przewodniczący Rady Gminy – 3 kadencje.
Wykładowcy
Kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego. Specjalista w zakresie finansów samorządowych, finansów publicznych, oceny efektywności projektów inwestycyjnych. Autor ok. stu publikacji naukowych, członek. Ekspert Ministerstwa Rozwoju i Związku Miast Polskich, a także Agencji Rozwoju Komunalnego.
Profesor w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, gdzie specjalizuje się w zagadnieniach naukowych dotyczących w szczególności finansów publicznych, w tym planowania budżetowego oraz sprawozdawczości finansowej. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji o tej tematyce w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych. Od 2024 r. jest Prezesem Zarządu BGK.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca akademicki. Współtwórca reform administracji publicznej (1990-1999). Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w latach 2006–2008 Prezes Trybunału Konstytucyjnego. Był m.in. senatorem I i II kadencji, Generalnym Komisarzem Wyborczym, przewodniczącym rządowych zespołów ds. reform administracyjnych, Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2015 r. jest Prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Profesor w Szkole Głównej Handlowej, były wiceminister infrastruktury, były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, pierwszy dyrektor Warszawskiego Biura Programu ONZ do spraw Osiedli Ludzkich, w latach 2003–2007 doradca INTA ds. polityki mieszkaniowej, od 2007 r. członek zarządu INTA, od 2008 do 2016 r. prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ds. rozwoju.
emerytowany pracownik Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, Kolegium ES SGH w Warszawie. Przewodniczący Rady Polityki Regionalnej Państwa (w latach 2002–2004), Członek Naukowej Rady Statystyki GUS (w latach 2014–2017), Wiceprzewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN (w latach 2015–2018), Członek Rady Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN (w latach 2015–2018, autor wielu publikacji naukowych.
Profesor w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH> Zainteresowania naukowe: rozwój społeczno-gospodarczy wobec uwarunkowań regionalnych i lokalnych. Dydaktyka obejmuje zagadnienia ekonomii sektora publicznego, zarządzania, finansowania inwestycji, ocenę projektów inwestycyjnych oraz uwarunkowania gospodarki budżetowej na wszystkich poziomach kształcenia.
Pracownik naukowo-dydaktyczny SGH, Zakład Polityki Regionalnej i Lokalnej, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne. Specjalizuje się w zagadnieniach polityk lokalnych, budżetowania, infrastruktury, zagospodarowania przestrzeni. Członek Rządowej Rady Ludnościowej. Wieloletni sekretarz naukowy Komisji Obszarów Wiejskich Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Pracował również w dawnym Centralnym Urzędzie Planowania, Rządowym Centrum Studiów Strategicznych i Ministerstwie Skarbu Państwa.
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, Profesor w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH, architekt urbanista, specjalistka w dziedzinie interdyscyplinarnych badań nad miastem. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej (studia doktoranckie) oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (studia magisterskie).
Ekspert w dziedzinie ekonomii i rewitalizacji miejskiej. Pełni funkcję adiunkta w Katedrze Miasta Innowacyjnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz zastępcy Dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Zainteresowania badawcze: rewitalizacja miast, w tym tworzenie ram systemu rewitalizacji w Polsce i instrumentów wspierania rewitalizacji; analiza ekonomiczna polityki miejskiej, szczególnie w kontekście zastosowania teorii gier w ocenie nierównowagi na lokalnych rynkach czynników wytwórczych; podażowe aspekty polityki mieszkaniowej; partnerstwo publiczno-prywatne.
Adiunkt, dr nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – kierunek Ochrona Środowiska. Główny specjalista w Instytucie Ochrony Środowiska. Od 2015 do 2022 roku sekretarz naukowy Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, od 2023 roku członkini Prezydium KPZK PAN. Od 2006 roku członkini Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych (od 2022 roku sekretarz w Sekcji Ochrony Klimatu).
Kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego, pracuje na SGH od 32 lat. Specjalizuje się w zagadnieniach sektora publicznego, zwłaszcza w polityce gospodarczej i restrukturyzacji sektora komunalnego.
Doktor nauk ekonomicznych, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących kierowania ludźmi, zarządzania czasem i zarządzania zasobami ludzkimi oraz systemach informacyjno-decyzyjnych jak również w teorii i praktyce sukcesu. W latach 2004–2007 dyrektor Centrum Karier SGH. Założycielka, współwłaścicielka i długoletni prezes Banku Modułów Kształceniowych” BMK” S.C., a następnie prezes DUMEL Centrum Wiedzy i Umiejętności.
Adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pełni funkcję kierownika Studiów Podyplomowych Menadżerów Zielonej Energetyki.
Pracownik Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH. Koordynator projektów transferu technologii między światem nauki i biznesu. Badacz i trener przedsiębiorczości. Specjalista w zakresie zarządzania.
Doktor nauk prawnych, radca prawny, zewnętrzny. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz British School of English and European Legal Studies.. Zajmuje się zagadnieniami partnerstwa publiczno-prywatnego, funduszy europejskich, pomocy publicznej oraz działalności gospodarczej podmiotów publicznych. Jest autorem licznych publikacji z tego zakresu. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, Prowadzi kancelarię radcy prawnego. Jest także wspólnikiem w renomowanej warszawskiej firmie konsultingowej zajmującej się pozyskiwaniem finansowania projektów ze środków europejskich.
Adiunkt w Katedrze Zarządzania i Technologii Informacyjnych Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek zarządu Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc BEST PLACE, doradca sektorowy w Związku Miast Polskich, doradca prezesa zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, trener EY Academy of Business, wykładowca studiów e-MBA SGH-WUM w ochronie zdrowia.
Nauczyciel akademicki SGGW w Warszawie, radny i przewodniczący rady w dwóch kadencjach. Doradca jednostek samorządu terytorialnego. Przewodniczący gminnych komisji urbanistyczno-architektonicznych w trzech gminach. Wieloletni Kierownik Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW.
Polski samorządowiec, w latach 1994–2024 burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Obecnie pełni mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jest Przewodniczącym Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego; Wiceprzewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Specjalista w zakresie zarządzania strategicznego.
Asystent w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH. Socjalizuje się w problematyce rozwoju lokalnego i regionalnego, zarządzaniu w sektorze publicznym , w szczególności modelami zarządzania miast.
Rekrutacja
Rekrutacja trwa.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 5990 zł.
Płatność możliwa jednorazowo wraz ze złożeniem dokumentów lub w dwóch ratach.
W przypadku płatności w ratach:
- I rata wynosi 3000 zł – płatna do 22 października 2024 r.
- II rata wynosi 2990 zł – płatna do 31 stycznia 2025 r.
Istnieje możliwość dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych PARP. Podyplomowe Studia Menedżerów Samorządu Terytorialnego zostały opublikowane w BUR PARP pod numerem 2024/09/09/15499/2300280.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
dr Wiktor Bołkunow
tel.: +48 501 642 801
e-mail: wbolk@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Jacek Sierak, prof. SGH
tel.: +48 504 322 070
e-mail: jsiera@sgh.waw.pl
adres do korespondecji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego
Sekretariat Katedry: tel.: +48 22 564 93 02
REKRUTACJA TRWA
- Studia hybrydowe
- Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele 8:00-16:00.
- Opłata za całość studiów: 5990 zł (możliwe raty).

dr hab. Jacek Sierak, prof. SGH
tel.: +48 504 322 070
e-mail: jsiera@sgh.waw.pl
dr Wiktor Bołkunow
tel.: +48 501 642 801
e-mail: wbolk@sgh.waw.pl